Informacja ogólna o badaniu:
Celem badania jest dostarczenie informacji o skali uczestnictwa mieszkańców Polski (rezydentów) w podróżach, charakterystyka wyjazdów krajowych oraz wyjazdów zagranicznych z uwzględnieniem wydatków związanych z wyjazdami. Badanie realizowane jest na terenie całej Polski przez ankieterów, którzy są pracownikami urzędów statystycznych. Wyniki reprezentacyjnego badania ankietowego wykorzystywane są na potrzeby bilansu płatniczego, statystyki w dziedzinie turystyki oraz statystyki obszarów transgranicznych, a także do kształtowania polityki rozwoju na szczeblu centralnym i regionalnym.
Termin realizacji badania:
02 – 20.01.2023 r.
01 – 20.04.2023 r.
01 – 20.07.2023 r.
02 – 20.10.2023 r.
Metoda realizacji badania:
- wywiad telefoniczny realizowany przez ankietera statystycznego
Zakres zbieranych informacji:
W badaniu zbierane są informacje dotyczące:
- podróży krajowych i zagranicznych mieszkańców Polski w celach prywatnych i służbowych,
- cech społeczno-demograficzne wyjeżdżających mieszkańców Polski,
- kierunków wyjazdów,
- długości podróży,
- rodzajów wykorzystywanej bazy turystycznej,
- wydatków związanych z podróżami,
- przyczyny nieuczestniczenia mieszkańców Polski w podróżach.
Dane osobowe zbierane w badaniach:
- są przetwarzane zgodnie z przepisami RODO – Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE,
- są objęte tajemnicą statystyczną na podstawie art. 10 ustawy z dnia 29 czerwca 1995r. o statystyce publicznej, a za naruszenie tajemnicy grozi odpowiedzialność karna określona w art. 54 i 55 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej.
Co się dzieje z odpowiedziami respondenta?
Do danych jednostkowych uzyskanych od respondenta mają dostęp jedynie pracownicy statystyki publicznej, wyłącznie w celu dokonania zestawień, opracowań i analiz. Udostępnianie danych odbiorcom i publikowanie ich możliwe jest dopiero po zagregowaniu danych jednostkowych, czyli pogrupowaniu ich według określonych kategorii, np.: według grup społeczno-zawodowych (emeryci, pracujący) lub danego przekroju terytorialnego (powiaty, województwa) i usunięciu cech identyfikacyjnych.
Dlaczego warto wziąć udział w tym badaniu ankietowym?
Warto wziąć udział w badaniu ankietowym ze względu na możliwość porównania własnych obserwacji związanych z podróżami z doświadczeniami innych mieszkańców Polski.
Gdzie można znaleźć wyniki badań?
- Strona internetowa GUS:
- Informacja sygnalna:
- Publikacja:
Ruch graniczny oraz wydatki cudzoziemców Polsce i Polaków za granicą
- Roczniki:
Rocznik Statystyczny Rzeczypospolitej Polskiej