Szanowni Państwo,

W związku z procesowanym projektem Ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wraz z Centralnym Ośrodkiem Informatyki realizują projekt wypełniający jej założenia o nazwie Cyfryzacja Miejsc Pamięci.

Prace nad projektem rozpoczęły się na początku 2022 r. Celem projektu jest wdrożenie centralnego, ogólnopolskiego Systemu przetwarzającego ustandaryzowane dane nt. wszystkich cmentarzy oraz niecmentarnych miejscach pochówków w Polsce oraz szczegółowych danych o grobach i pochówkach. System zawierać będzie m.in. takie informacje jak: dane cmentarzy, dane grobów (w tym geolokalizacyjne) oraz osób pochowanych, dane zmarłego umożliwiające dokonanie pochówku bez konieczności udawania się do Urzędu Stanu Cywilnego.

Ponadto system będzie przechowywał wiedzę historyczną o bohaterach Rzeczpospolitej, a dokładniej o osobach zasłużonych i weteranach. Będzie również obejmował cyfrowe zasoby danych na temat cmentarzy i grobów wojennych, które opowiadają trudną historię ofiary złożonej przez polskich obywateli na ołtarzu wolności.

Chcemy, aby stworzony system jak najlepiej odpowiadał na potrzeby obywateli oraz instytucji zajmujących się obsługą tego obszaru, dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą o wyrażenie swojej opinii w zakresie zapotrzebowania na te usługi. Zebrane wyniki stanowić będą podstawę analiz w ramach Studium Wykonalności projektu i będą miały istotny wpływ na kierunek rozwoju systemu.

 

Link ankiety dedykowanej obywatelom:

Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej w wieku powyżej 18 lat

https://www.webankieta.pl/ankieta/727879/badanie-cyfryzacja-miejsc-pamieci.html

 

Zachęcamy Państwa również do zapoznania się z założeniami projektu na dedykowanej stronie pod adresem:

https://www.gov.pl/web/cyfryzacjamiejscpamieci

Uwagi, sugestie oraz pytania można zgłaszać na adres mailowy projektu:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W razie jakichkolwiek wątpliwości zachęcamy do kontakty na oficjalną skrzynkę mailową projektu.

Z góry dziękujemy za wypełnienie ankiety oraz wszystkie uwagi i sugestie. Państwa opinia jest dla nas bardzo cenna.

 

Z wyrazami szacunku

Zespół Projektu Cyfryzacja Miejsc Pamięci