Wniosek o umorzenie podatku rolnego rozpatruje się w trybie przepisów ustawy Ordynacja podatkowa. Zgodnie z art. 67a § 1 tej ustawy, organ podatkowy, na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym może umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe.
Wniosek o umorzenie podatku rolnego można złożyć najwcześniej dzień po terminie płatności podatku. Umorzenie podatku jest możliwe jedynie w odniesieniu do zaległości podatkowej.
Z umorzenia zaległości podatkowej może skorzystać podatnik, u którego zaistniały przesłanki mające wpływ na obniżenie zdolności płatniczej tj. powódź, pożar, kradzież choroba lub inne zdarzenie uznane za wyjątkowe. W obowiązku organu podatkowego jest zbadanie czy zaistniały przesłanki o charakterze „ważnego interesu podatnika” lub „ważnego interesu publicznego”. Organ podatkowy przed podjęciem decyzji o rozstrzygnięciu wniosku ma obowiązek żądać przedstawienia przez wnioskodawcę dowodów niezbędnych do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego poprzez złożenie dokumentów obrazujących sytuację finansową, majątkową, rodzinną, uzyskiwanych dochodów i wydatków własnych oraz osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym ( np. odcinków rent, emerytur, wynagrodzeń za pracę, wyciągów z rachunków bankowych, rachunków za opłaty, spłat kredytów, pożyczek, wydatków na leki itp.) w celu dokonania ich oględzin.
Decyzje w sprawie umorzenia zobowiązań podatkowych mają charakter uznaniowy. Organ podatkowy na podstawie zebranego materiału dowodowego ocenia czy w konkretnej sprawie wystąpiły przesłanki ważnego interesu podatnika bądź ważnego interesu publicznego. Zastosowanie ulgi nie może mieć charakteru powszechnego.