“Sukcesu nie mierzy się ilością pucharów, ale tym jaki dystans musiałeś przebyć, aby dotrzeć w miejsce, w którym jesteś stamtąd gdzie byłeś.” – słowa Mary Lauretty przyświecały Podsumowaniu Gminnego Roku Sportowego 2023, które odbyło się 28 lutego w Centrum Kultury im. Krzysztofa Szkudlarka.
Głównymi bohaterami inicjatywy byli przedstawiciele lokalnego środowiska sportowego – zawodnicy, uczniowie, trenerzy, nauczyciele wychowania fizycznego oraz włodarze poszczególnych klubów i sekcji. Swoją obecnością wydarzenie uświetnili również: Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo Marian Gadziński, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Przewodniczący Wielkopolskiego Zrzeszenia LZS Tadeusz Tomaszewski, Radni Powiatowi – Danuta Winiarska, Telesfor Gościniak i Andrzej Kwapich, Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Witkowo Marek Wiatrowski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Witkowie Piotr Jóźwik z Wiceprzewodniczącymi Renatą Robaszkiewicz, Marianem Walczakiem oraz Radnymi, Stanisław Dolaciński – Przewodniczący Komisji Sportu Rady Miasta Gniezno, a jednocześnie Prezes Stowarzyszenia Młodych Wielkopolan, Dyrektor Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Witkowie Tomasz Radacz oraz Dyrektorzy witkowskich placówek oświatowych.
Środowe wydarzenie zainaugurował Burmistrz Marian Gadziński, podkreślając zaangażowanie lokalnego środowiska sportowego w proces krzewienia kultury i aktywności fizycznej. Przypomniał również o działaniach lokalnego Samorządu, mających istotny udział w uprawianiu wielu dyscyplin na terenie Gminy Witkowo oraz wpływ na poprawę unowocześnianie infrastruktury sportowej.
Nagradzanie sportowców rozpoczęto od wręczenia gratyfikacji finansowych na mocy uchwały podjętej 29 grudnia 2021 r. przez Radę Miejską w sprawie zasad, trybu przyznawania oraz rodzajów i wysokości nagród za osiągnięty wynik sportowy. Uhonorowanymi sportowcami zostali:
Agnieszka Miczyńska – Reprezentantka Polski podczas Światowych Igrzysk dla Osób po Transplantacji. W Perth w Australii zdobyła trzy medale: brąz w chodzie sportowych na 3000 m, brąz w biegu na 800 m i srebro w biegu na 1500 m. Na co dzień również zawodniczka Klubu Witkowo Biega.
Martyna Galant – Lekkoatletka, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Tokio, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski oraz Europy, uczestniczka zeszłorocznych Drużynowych Mistrzostw Europy w Chorzowie na 1500 m.
Na scenę zaproszono również sportowców i organizacje, które nie zapominają o swoich korzeniach, rodzimej ziemi, naszej małej witkowskiej ojczyźnie, będącymi tym samym ambasadorami witkowskiego sportu. Decyzją Kapituły wyróżniono: żużlowca Norberta Krakowiaka, piłkarza Kamila Dałka, kulturystę Kamila Jaworskiego, Martynę Galant, Agnieszkę Miczyńską i klub MMA Witkowo.
Jak dotąd jedyna Olimpijka w historii Gminy i Miasta Witkowo z uwagi na przygotowania do zbliżających się Halowych Mistrzostw Świata w Glasgow, nie mogła przybyć na Galę. Mimo to przygotowała dla jej uczestników niespodziankę. Było nią wideo wyemitowane na dużym ekranie, za pośrednictwem którego Martyna podziękowała za przyznaną nagrodę, przesłała pozdrowienia oraz opowiedziała o swoich najbliższych planach.W jej imieniu nagrody odebrała mama Barbara.
Podsumowanie dwunastu miesięcy rywalizacji było również idealną okazją do wręczenia nagrody za działalność na rzecz upowszechniania sportu i turystyki w lokalnym środowisku. Samorząd w sposób szczególny postanowił uhonorować osobę, która przez ponad 40 lat współtworzya podwaliny witkowskiego sportu, inicjując i organizując wiele wydarzeń rekreacyjno-sportowych. Na wniosek władz Witkowa uhonorowano działalność Statuetką Rycerza Wita, a więc odznaczeniem nadawanym za wybitne osiągnięcia w działalności społecznej, oświatowej, kulturalnej, gospodarczej i sportowej. Otrzymał ją Stanisław Antoszczyszyn - wieloletni pracownik Urzędu Gminy i Miasta w Witkowie.
Ponadto doceniono również prekursora lokalnych biegów, Reprezentanta Polski w maratonie, wieloletniego nauczyciela wychowania fizycznego w osobie Adama Twardego, który decyzją władz Powiatu Gnieźnieńskiego otrzymał Medal Milenijny Zjazdu Gnieźnieńskiego.
Zgodnie z 25-letnią historią Podsumowania Gminnego Roku Sportowego, pamiątkowymi medalami i statuetkami wyróżniono blisko 200 zawodniczek, zawodników, uczniów, trenerów oraz działaczy wytypowanych przez poszczególne kluby, organizacje i placówki oświatowe.
Wytchnieniem od sportowych emocji były występy artystyczne. Na początku inicjatywy zaprezentowały się tancerki z grupy „Atomówki” z Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Witkowie pod kierownictwem Adrianny Jóźwiak, a w muzyczny świat uczestników przeniosła wokalistka Małgosia Trudzińska ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Lotnictwa Polskiego w Witkowie.
Wzorem zwyczaju zapoczątkowanego przed rokiem, decyzją Kapituły przyznano także nagrody specjalne. Nazwiska zwycięzców w trzech kategoriach skrywano w kopertach, których zawartość po wejściu na scenę odczytali: Przewodniczący Rady Miejskiej w Witkowie Piotr Jóźwik, Dyrektor Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Witkowie Tomasz Radacz oraz Burmistrz Gminy i Miasta Marian Gadziński. Wydarzeniem Roku wybrano XXIII Szkolne Biegi Dzieci i Młodzieży, Trenerem Roku Czesława Nowaczyka – szkoleniowca i opiekuna dziewczęcej drużyny koszykarskiej klubu OKSiR Witkowo, a Osobowością Roku – lekkoatletki, mistrzynie Wielkopolski w Sztafetowych Biegach Przełajowych oraz uczestniczki Finału Krajowego w tej dyscyplinie rozgrywanego w Białymstoku wraz z trenerami: Krzysztofem Nowińskim i Janem Nowaczykiem.
Samorząd Gminy i Miasta Witkowo oraz Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji dziękują za niezapomniane emocje oraz pomoc wszystkim zaangażowanym w organizację Podsumowania Gminnego Roku Sportowego 2023. Do zobaczenia za rok.
Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z tego wydarzenia: https://www.witkowo.pl/galeria/