Przeszywający dźwięk syren symbolizujący godzinę „W”, czyli moment wybuchu Powstania Warszawskiego o godzinie 17:00 zainaugurował spotkanie patriotyczne przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich w Witkowie. Uroczystość w centrum miasta była zwieńczeniem uczczenia bohaterskiego zrywu, które rozpoczęło się w pierwszy dzień sierpnia już w godzinach rannych. Wówczas delegacja Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Borysa udała się na cmentarz parafialny, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach rodowitych witkowian, uczestników Powstania Warszawskiego - Adama Borysa ps. „Pług”, Alfreda Łukowskiego ps. „Tygrys” i Zbigniewa Łukowskiego ps. „Blondyn”.

w dsc 4042aaa

Następnie w godzinach popołudniowych o wydarzeniach sprzed 79 lat nie zapomniano także w sąsiednim Niechanowie, czyli miejscu narodzin Adama Borysa. Tam grupa blisko 20 osób wzięła udział w symbolicznym biegu „Witkowo i Niechanowo dla Powstańców Warszawskich” zainicjowanego przed rokiem przez Radnego Rady Miejskiej w Witkowie Krzysztofa Chołodeckiego.

w dsc 3891aas

Grono uczestników tworzyli przedstawiciele witkowskich klubów sportowych na czele ze stowarzyszeniem „Witkowo Biega”.

w dsc 3898aaa

- Chciałbym wyrazić swoją wdzięczność, że w ten sposób chcecie upamiętnić nie tylko Adama Borysa, ale i ten wielki akt niepodległościowy, będący w szeregu powstań narodowych (…). Powstanie Warszawskie jest jednym  z najbardziej znaczących zdarzeń, które pokolenia, pokolenia solidarności zawsze czerpały z niej jakąś inspirację i otuchę - mówił profesor Hubert Borys – syn dowódcy batalionu „Parasol”, który w obecności swojej siostry Marii oraz władz samorządowych z Witkowa i Niechanowa złożył wiązankę kwiatów przy Skwerze Bohaterów Gminy Niechanowo.

w dsc 3888ggg

Dziewięciokilometrową trasę biegacze pokonali na kilka minut przed godziną „W”, docierając na teren Skweru im. Stanisława Gaworzewskiego w Witkowie, gdzie spotkanie patriotyczne rozpoczął Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo Marian Gadziński, który mówił o genezie i losach bohaterskiego zrywu oraz podkreślił bezcenną rolę uczestników i ofiar tamtych wydarzeń – w tym rodowitych mieszkańców Ziemi Witkowskiej.

w dsc 3979fff

Poświęcenie życia dla dobra ogółu wybrzmiało również w modlitwie ppłk Roberta Krzysztofiaka – Proboszcza Parafii Wojskowej pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Witkowie. O podniosły charakter uroczystości zadbała także kompania honorowa wraz z Pocztami: Flagowym i Sztandarowym oraz Posterunkiem Honorowym z ramienia Garnizonu Wojskowego w Powidzu.

w dsc 4010aaaq

Nieodzownym punkiem wydarzenia było złożenie wiązanek kwiatów przez przybyłe Delegacje.

w dsc 4015aaa

Na zakończenie uczestnicy wydarzenia wysłuchali powstańczych utworów wykonanych przez uczennicę Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Borysa pod kierownictwem artystycznym Kaliny Piechowiak.

w dsc 4039aaa

Samorząd Gminy i Miasta Witkowo pragnie złożyć serdeczne podziękowania wszystkim instytucjom, organizacjom oraz osobom, które przyczyniły się do zorganizowania lokalnych obchodów 79. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego.

Cześć i Chwała Bohaterom!

 Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć z tego wydarzenia:www.witkowo.pl/galeria