W blasku rac, przy dźwiękach syren i w podniosłej atmosferze uczczono 104. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Uroczystości zainaugurowano przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich, gdzie zebrały się tłumy mieszkańców, zaproszonych gości oraz Poczty Sztandarowe szkół, organizacji społecznych i kombatanckich. Obchody ponownie uświetniła oraz nadała im rangę Wojskowa Asysta Honorowa z Garnizonu Powidz.

w dsc 7493afaf

w dsc 7524ffff

Część plenerową wydarzenia rozpoczęto od odśpiewania Hymnu Państwowego, po którym głos zabrał Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo Marian Gadziński. Włodarz przybliżył historyczne okoliczności związane z wybuchem Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. Przypomniał również o zaangażowaniu witkowskiej społeczności oraz wpływie jakie wydarzenia te miały na ówczesną sytuację w Wielkopolsce.

w dsc 7547bbb

Ważnym punktem wtorkowego Święta było również odczytanie Apelu Pamięci, którego dokonał przedstawiciel Garnizonu Powidz. Nie zabrakło także wspólnej modlitwy za poległych i walczących o wolną Wielkopolskę i Polskę, pod przewodnictwem księdza Huberta Nowaka - Proboszcza Parafii pw. św. Mikołaja, i ks. ppłk Roberta Krzysztofiaka - Proboszcza parafii wojskowej pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski.

w dsc 7593jjj

Chwilę później po złożeniu kwiatów przez przybyłe delegacje i odśpiewaniu „Roty”, wokół  Parku Kościuszki odpalono czerwone  race, nadając wydarzeniu wyjątkowego charakteru. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie pomoc przedstawicieli lokalnych klubów sportowych oraz druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Witkowie.

w dsc 7621ssf

Na zakończenie o godzinie 16:40, podobnie jak w wielu wielkopolskich miejscowościach wybrzmiał dźwięk syren.

w dsc 7646dgdgdgd

w dsc 7640hh

Zwieńczeniem obchodów był program artystyczny pt. „Harcerskich opowieści czar” w Centrum Kultury im. Krzysztofa Szkudlarka, który przygotowali Uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Powstańców Wielkopolskich w Mielżynie.

w dsc 7696trr

Dodatkową atrakcją była także zabawa „Godamy po naszemu”, będąca sprawdzeniem wiedzy z gwary. Za każdą poprawną odpowiedź osoby z widowni otrzymywały upominek.

w dsc 7758fff

w dsc 7753ggg

Na szczególną uwagę zasługuje także akcja oznaczania grobów witkowskich Powstańców. Władze Witkowa dziękują uczniom i pomysłodawcom za montaż zakupionych przez Samorząd Gminy i Miasta proporców, umieszczonych przy mogiłach powstańczych.

w img 20221225 141805ggg

Organizatorzy składają szczególne podziękowania wszystkim tym, którzy włączyli się w organizację i przebieg witkowskich uroczystości upamiętniających 104. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia: witkowo.pl/galeria/