W wyjątkowej i podniosłej atmosferze 3 marca br. odbyło się uroczyste Podsumowanie Gminnego Roku Sportowego 2021. W wypełnionej po brzegi sali widowiskego Centrum Kultury im. Krzysztofa Szkudlarka zwieńczono czas, który mimo trwającej pandemii, zapisał się w historii Gminy i Miasta Witkowo złotymi zgłoskami. Wszystko ze względu na odbywające się 32. Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020. Na naszych oczach pisała się niezwykła historia. W wyniku sumiennej i ciężkiej pracy, zaszczytu uczestnictwa w tej jakże ważnej imprezie dostąpiła reprezentantka naszego kraju, witkowianka Martyna Galant – gość honorowy czwartkowego święta. Swoją obecnością wydarzenie uświetnili również Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo Marian Gadziński, Starosta Gnieźnieński Piotr Gruszczyński, Radni Powiatowi Telesfor Gościniak i Andrzej Kwapich, Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Witkowo Markek Wiatrowski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Witkowie Piotr Jóźwik z wiceprzewodniczącymi Renatą Robaszkiewicz, Marianem Walczakiem oraz Radnymi, Piotr Chrzanowski - Dyrektor Biura Poselskiego Tadeusza Tomaszewskiego, Stanisław Dolaciński – Przewodniczący Komisji Sportu Rady Miasta Gniezno, a jednocześnie Prezes Stowarzyszenia Młodych Wielkopolan, Dyrektor Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Witkowie Tomasz Radacz oraz Dyrektorzy witkowskich placówek oświatowych: Bernadetta Nowak, Urszula Potaś, Anna Melendowicz-Koteras oraz Marian Łukowski. Głównymi bohaterami inicjatywy byli przedstawiciele lokalnego środowiska sportowego – zawodnicy, uczniowie, trenerzy, nauczyciele wychowania fizycznego oraz włodarze poszczególnych klubów i sekcji.

PS1

W podniosłym momencie nie zapomniano również o wojnie toczącej się w Ukrainie. Minutą ciszy oddano hołd narodowi ukraińskiemu, który od początku walk bohatersko broni swojego kraju. Uczestnicy Podsumowania otrzymali również niebiesko-żółte wstążki będące symbolem solidarności z Ukrainą, które z własnej inicjatywy przygotowała Pani Jadwiga Noworol.

PS2

Tuż przed ceremonią wręczenia wyróżnień, głos zabrał Burmistrz Marian Gadziński, podkreślając nieoceniony wpływ lokalnego środowiska sportowego na proces krzewienia kultury i aktywności fizycznej. Podkreślił również istotę międzyludzkiej jedności w obliczu trwających walk na wschodzie oraz trudów pandemii.

Następnym punktem uroczystości była projekcja poruszającego filmu ukazującego sportowe życie Martyny Galant na przestrzeni lat. Tuż po nim lekkoatletka, półfinalistka IO w Tokio w biegu na 1500 m, odebrała z rąk Burmistrza Witkowa symboliczny czek na 8 tysięcy złotych w ramach nagrody za osiągnięte wyniki sportowe. Uhonorowanie zasług pierwszej Olimpijki w historii Witkowa to efekt uchwały podjętej 29 grudnia 2021 r. przez Radę Miejską w sprawie zasad, trybu przyznawania oraz rodzajów i wysokości nagród za osiągnięty wynik sportowy. Biegaczka, nie kryjąc wzruszenia, podziękowała Samorządowi Gminy i Miasta Witkowo za docenienie jej osoby oraz wsparcie okazywane na rzecz miejscowych sportowców – w tym  w szczególności dzieci i młodzieży.

PS3

Wymogi formalne określone treścią ww. Uchwały, spełniły dwie kolejne osoby z terenu Gminy i Miasta Witkowo. Komisja do Spraw Przyznawania Nagród Sportowych zatwierdziła nagrody finansowe dla następujących osób: Wiktorii Łuczyńskiej – wielokrotnej medalistki Mistrzostw Polski i Mistrzostw Europy w karate, Pawła Piniarskiego – sportowego wychowawcy dzieci i młodzieży, nauczyciela wychowania fizycznego, trenera Martyny Galant.

PS4

Na scenę zaproszono również sportowców godnie reprezentujących naszą Gminę i Miasto zarówno w kraju, jak i za granicą. Specjalnie przygotowane na tę okazję statuetki otrzymali: Martyna Bruch – Mistrzyni Polski oraz medalistka zawodów Bikini Fitness, Norbert Krakowiak – żużlowiec klubu GKM Grudziądz w Ekstralidze, złoty medalista Mistrzostw Świata i Europy Juniorów , Kamil Jaworski  - medalista w zawodach kulturystycznych – w tym podczas Arnold Classic Europe w Barcelonie oraz Filip Wędzikowski – aktualnie piłkarz ekstraklasowej Warty Poznań, wypożyczony do Vitcorii Września. W przeszłości zawodnik Lecha Poznań, a następnie Śląska Wrocław. Wychowanek GKS Vitcovii Witkowo.

PS5

Czwartkowe wydarzenie było również idealną okazją do nagrodzenia osoby, która swoją działalnością znacząco przyczyniła się do kształtowania postaw i charakterów sportowego młodego pokolenia z terenu Gminy i Miasta Witkowo. Medal z okazji 75-lecia Ludowego Zrzeszenia Sportowego otrzymał Adam Twardy – trener lekkoatletyki, prekursor gminnych biegów oraz były reprezentant Polski w maratonie.

PS6

Zgodnie z 23-letnią historią Podsumowania Gminnego Roku Sportowego, pamiątkowymi medalami wyróżniono również zawodniczki, zawodników, uczniów, trenerów oraz działaczy wytypowanych przez poszczególne kluby, organizacje i placówki oświatowe. Pośród ponad 130 sportowców kapituła przyznała statuetki Gminnego Sportowca Roku 2021 bez podziału na miejsca. W gronie tych osób znaleźli się: Agata Wędkowska, Amelia Jankowska, Daniel Nowaczyk, Dawid Gadziński, Igor Owczarek, Igor Więcaszek, Lena Induła, Marcel Wrzosek, Michał Wasztyl i Szymon Wieczorek.

PS7

PS8

PS13

Nowością tegorocznego Podsumowania było przyznanie nagród specjalnych. Nazwiska zwycięzców w trzech kategoriach skrywano w kopertach, których zawartość po wejściu na scenę odczytali: Przewodniczący Rady Miejskiej w Witkowie Piotr Jóźwik, Dyrektor Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Witkowie Tomasz Radacz oraz Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Witkowo Marek Wiatrowski. Wydarzeniem Roku zostały VI Mistrzostwa Polski Karate UWK w Witkowie, Trenerem Roku Łukasz Bosacki z MMA Witkowo, a Sportowcem Roku Martyna Galant.

PS9

PS10

PS11

Wobec heroicznej walki Ukrainy, puentą kończącą czwartkowe wydarzenia były słowa zaczerpnięte z nieśmiertelnego i cały czas aktualnego utworu Czesława Niemena.

„Dziwny jest ten świat, gdzie jeszcze wciąż mieści się tyle zła i dziwne jest to, że od tylu lat człowiek gardzi człowiekiem, lecz ludzi dobrej woli jest więcej i mocno wierzę w to że ten świat nie zginie nigdy”

Samorząd Gminy i Miasta Witkowo dziękuję za niezapomniane emocje oraz pomoc wszystkim zaangażowanym w organizację Podsumowania Gminnego Roku Sportowego 2021. Do zobaczenia za rok.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia: witkowo.pl/galeria