27 grudnia, w zimowej scenerii, w podniosłej atmosferze i w blasku biało-czerwonych barw odbyły się witkowskie obchody 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, po raz pierwszy jako święto państwowe pn. Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Patriotyczne przedsięwzięcie „Jedyne. Zwycięskie.” zainaugurowały uroczystości przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich, gromadząc tłumy mieszkańców, zaproszonych gości oraz Poczty Sztandarowe szkół, organizacji społecznych i kombatanckich. Obchody uświetniła oraz nadała im rangę Wojskowa Asysta Honorowa z Garnizonu Powidz.

103.Pow1

Specjalnie na tę okoliczność wystawiony został również Poczet Sztandarowy Kompanii Witkowskiej, będący repliką, która powstała na bazie oryginalnego drzewca z okresu Powstania Wielkopolskiego z zachowaną głowicą w postaci orła i okuciami.

103.Pow2

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się od odegrania Hymnu państwowego, po którym głos zabrał Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo Marian Gadziński. Włodarz przybliżył historyczne okoliczności związane z wybuchem Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu, przypomniał o udziale Witkowian oraz wpływu jakie wydarzenia te miały na ówczesną sytuację w Witkowie. Gospodarz Gminy podkreślił także rolę przedstawicieli młodego pokolenia w kultywowaniu pamięci o Powstaniu i jego bohaterach.

103.Pow3

Po wystąpieniu Burmistrza Gminy i Miasta Witkowo nastąpiło odczytanie Apelu Pamięci przez ppor pil. Michała Tomczaka. Nie zabrakło także wspólnej modlitwy za poległych i walczących o wolną Wielkopolskę i Polskę, pod przewodnictwem księdza kanonika Franciszka Jabłońskiego, proboszcza parafii pw. św. Mikołaja, i ks. ppłk Roberta Krzysztofiaka, proboszcza parafii wojskowej pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski.

103.Pow5

Po złożeniu kwiatów przez przybyłe delegacje, odśpiewano „Rotę”, a otoczenie Parku Kościuszki rozbłysło biało-czerwonymi barwami. Wszystko za sprawą odpalenia rac przez druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Witkowie, przedstawicieli lokalnych klubów sportowych: Gminny Klub Sportowy „Vitcovia”, Witkowo Biega, Akademia Karate Besuto, grupę zawodników Witkowskiej Ligi Halowej oraz kibiców ze stowarzyszenia „Wiara Lecha”.

103.Pow6

Dokładnie o godzinie 16:40, podobnie jak w całej Wielkopolsce, na ulicach Witkowa wybrzmiał dźwięk syren.

Zwieńczeniem obchodów był program artystyczny w Centrum Kultury im. Krzysztofa Szkudlarka, o który zadbali Uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Powstańców Wielkopolskich w Mielżynie. Na scenie sali widowiskowo-sportowej swoje wokalne umiejętności zaprezentowali też członkowie Zespołu „My Młodzi”.

103.Pow7

W dalszej części w ramach koncertu „Witkowianie dla Powstańców” pieśni powstańcze wykonali m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej numer 1 im. Adama Borysa w Witkowie oraz chór „Vox Anima”.

Pow9

W tak uroczystym dniu można było skorzystać z inicjatyw towarzyszących w postaci Escape Roomu i Foto budki powstańczej przygotowanej przez Społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Borysa w Witkowie. Ponadto uczniowie ze Szkoły Podstawowej numer 2 im. Lotnictwa Polskiego w Witkowie wraz z nauczycielem historii Mariuszem Zborowskim uczcili pamięć Powstańców, zapalając znicze na ich grobach na cmentarzu parafialnym.

Pow11

Pow1234

Organizatorzy składają podziękowania wszystkim tym, którzy włączyli się w organizację i przebieg witkowskich uroczystości upamiętniających 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Pow123

Zapraszamy do obejrzenie galerii zdjęć z tego wydarzenia: witkowo.pl/galeria