W październiku zeszłego roku Sala Historii w Witkowie zainicjowała i rozpoczęła prace mające na celu uratowanie Cmentarza Ewangelickiego na terenie Chłądowa. Działania prowadzone są przy wsparciu finansowym Samorządu Gminy i Miasta Witkowo.

- Cmentarz jest częścią naszego dziedzictwa wielokulturowego i historycznego, o które postanowiliśmy zadbać. Chcemy uratować to miejsce przed zapomnieniem i dalszą dewastacją – podkreśla Mariusz Zborowski, historyk oraz kustosz Sali Historii w Witkowie.

Początkowe prace polegały na uporządkowaniu istniejących nagrobków oraz odnalezieniu tych, które zostały porośnięte roślinnością i zasypane ziemią. Odkryto m.in. płytę nagrobną pięciomiesięcznego dziecka pochodzącego z Chłądowa.

Historia - cmentarz

W odrestaurowanie cmentarza zaangażowane były instytucje oraz osoby: Ryszard Zborowski, Wojciech Ziółkiewicz, Mariusz Zborowski (Sala Historii Witkowa), Urząd Gminy i Miasta Witkowo, sołtys Kamionki Renata Robaszkiewicz, Zakład Gospodarki Komunalnej Witkowo oraz grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Lotnictwa Polskiego w Witkowie.

Finał prac zaplanowano na koniec września b.r.