15 sierpnia obchodziliśmy rocznicę zwycięskiej bitwy w wojnie polsko-bolszewickiej, która zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i uratowała Europę przed komunizmem. Bitwę Warszawską uznano jako 18. przełomową bitwę w historii świata. Dla ówczesnej, odradzającej się po latach niewoli Polski była momentem szczególnym.

100. rocznica Bitwy Warszawskiej

Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy tych wydarzeń ulice naszego miasta ozdobione zostały flagami natomiast pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich odbyła się z tej okazji krótka uroczystość. Z zaproszenia na uroczystość skorzystało między innymi Zgrupowanie Historyczne „Kompania Witkowska”, które wystawiło Poczet Sztandarowy Kompanii Witkowskiej.

100. rocznica Bitwy Warszawskiej

Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo w swoim wystąpieniu nakreślił rys historyczny ówczesnych wydarzeń. Wspomniał też o przypadającym w tym dniu Święcie Wojska Polskiego oraz liturgicznym Święcie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

100. rocznica Bitwy Warszawskiej

100. rocznica Bitwy Warszawskiej

Przybyłe delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty, a o godzinie 10:30 w kościele pw. Św. Mikołaja w Witkowie odbyła się uroczysta msza św. odprawiona przez proboszcza witkowskiej parafii – Księdza kan. dr hab. Franciszka Jabłońskiego oraz ks. prefekta Juliana Wawrzyniaka, w której udział wzięły władze samorządowe, przedstawiciele wojska, poczty sztandarowe, członkowie organizacji kombatanckich, delegacje placówek oświatowych, przedstawiciele organizacji pozarządowych.

100. rocznica Bitwy Warszawskiej

100. rocznica Bitwy Warszawskiej

Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli i uczestniczyli w tej uroczystości.

Zapraszamy do galerii