11 października odbyło się otwarcie prawie 7 kilometrowego odcinka nowo wybudowanej ścieżki rowerowej, która ma za zadanie poprawić bezpieczeństwo mieszkańców, turystów i osób przebywających w tych okolicach.
Ścieżka została zrealizowana w ramach projektu: „Zintegrowany niskoemisyjny transport w powiecie gnieźnieńskim – Gmina i Miasto Witkowo”.
Na tę okoliczność przybyli zaproszeni goście oraz uczniowie witkowskich szkół, którzy przyjechali liczną grupą na rowerach.
Zakres robót obejmował wybudowanie drogi dla rowerów na odcinkach: Chłądowo-Kamionka, Kamionka-Skorzęcin oraz na ul. Kosynierów Miłosławskich i Nowej w Witkowie. Ponadto wybudowano dwa parkingi P&R (Park & Ride) oraz B&R (Bike & Ride) tworzące zintegrowane węzły przesiadkowe w miejscowościach Skorzęcin oraz Witkowo. Dodatkowo dokonano montażu nowej linii lamp oświetlenia ulicznego wzdłuż ul. Kosynierów Miłosławskich i lamp hybrydowo-solarnych na ścieżce.
Wykonawcą przedsięwzięcia, wyłonionym w drodze przetargu nieograniczonego, była spółka Fenix Budownictwo z Witkowa.
Całkowita wartość projektu opiewa na kwotę 3 753 682,73 zł brutto. Kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 oscyluje na poziomie 1 668 129,01 zł
Oficjalnego otwarcia i powitania gości dokonał Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo – Marian Gadziński, który w swoim wystąpieniu podkreślił jak bardzo ważnymi inwestycjami są działania, których zadaniem jest poprawa szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Następnie dokonano przecięcie wstęgi.
Przy wiatraku „Koźlak” miała miejsce dalsza część uroczystości, gdzie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Lotnictwa Polskiego w Witkowie zaprezentowali okolicznościowe przedstawienie. Po części artystycznej odbył się wspólny piknik.
Około godziny 11.30 rowerowa sztafeta wraz z Burmistrzem przemieściła się ścieżką rowerową do wsi Skorzęcin. Tam dla upamiętnienia 100. rocznicy polskiej niepodległości oraz 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego uczniowie wraz z samorządowcami i opiekunem Sali Historii – Mariuszem Zborowskim, posadzili „Dąb Niepodległości”. Stało się to w miejscu, gdzie 84 lata temu posadzono trzy drzewa upamiętniające: Marszałka Józefa Piłsudskiego, Prezydenta Ignacego Mościckiego oraz Wolną Polskę.
W ten sposób lokalna wspólnota nie tylko promowała zdrowy tryb życia, ale i postawy patriotyzmu.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020