11 listopada 1918 roku spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę Europy i świata. To szczególna data dla każdego Polaka.
Tegoroczne gminne obchody tradycyjnie rozpoczęły się Mszą św. Uroczysta Eucharystia Koncelebrowana w intencji Ojczyzny została odprawiona przez proboszcza witkowskiej parafii ks. Stanisława Goca z udziałem władz samorządowych, przedstawicieli Wojska Polskiego, Pocztów sztandarowych, organizacji pozarządowych, młodzieży i mieszkańców Gminy Witkowo. W homilii ks. proboszcz nawiązał do obchodów święta narodowego, jakim jest 11 listopada. Podkreślił również, że skłania ono do refleksji na temat Ojczyzny i patriotyzmu wczoraj i współcześnie.
Dalsza część uroczystości odbyła się przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich, gdzie po wysłuchaniu Hejnału Witkowa w wykonaniu Witolda Biegalskiego głos zabrał Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo – Marian Gadziński.
Włodarz Gminy w okolicznościowym przemówieniu podkreślił m.in., że: „Dzisiejszy dzień jest niezwykły i wyjątkowy. Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to wydarzenie niecodzienne. W swojej wymowie skłania Nas wszystkich do pogłębionej refleksji. Ojczyzna, wolność, możliwość stanowienia o sobie, patriotyzm. To tylko nieliczne ze skojarzeń, które towarzyszą tym uroczystością. 11 listopada to także bardzo wymowny symbol poświecenia dla dobra ogółu, najlepsza lekcja patriotyzmu dla różnych generacji Polaków. Ważne, że również nasza społeczność włączyła się w te uroczystości. Pamięć i świadomość przeszłości tworzą bowiem tożsamość, a ta decyduje o tym kim jesteśmy dzisiaj i jaką wspólnotą będziemy w przyszłości (…)”
Na zakończenie swojego wystąpienia Burmistrz – Marian Gadziński podziękował wszystkim przybyłym za obecność, zachęcając do udziału w dalszej części uroczystości i radosnego świętowania w gronie rodziny i przyjaciół.
Minutą ciszy uczczono pamięć wszystkich, którzy oddali swoje życie w walce o wolność Ojczyzny.
Przedstawiciele władz samorządowych oraz przybyłe delegacje złożyli wiązanki przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich.
Dokładnie o godzinie 12,00 wszyscy zebrani, odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”, włączając się w ten sposób w ogólnopolską inicjatywę „Niepodległa do Hymnu”. Wspólne spotkanie swoim występem uświetnił również Zespół Śpiewaczy „My Młodzi”, który pod dyrekcją Katarzyny Wieczorek wykonał wiązankę Polskich Pieśni Patriotycznych.
Następnie witkowskie uroczystości przeniosły się do Centrum Kultury im. Krzysztofa Szkudlarka. Zebrani przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich w uroczystym „Marszu dla Niepodległej”, któremu przewodził Poczet flagowy niosący biało-czerwoną flagę w asyście uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Witkowie z pochodniami, Warty Honorowej Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Witkowie i Pocztów sztandarowych udali się do Centrum Kultury im. Krzysztofa Szkudlarka.
Tę wyjątkową rocznicę uświetnił montaż słowno-muzyczny pt. „Wolna, Niepodległa!” oraz wspólny polonez w wykonaniu 200 uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Borysa w Witkowie.
W trakcie uroczystości upamiętniającej 100. rocznicę odzyskania niepodległości można było obejrzeć także okolicznościową wystawę pt. „Jaki znak Twój. Orzeł Biały” autorstwa Dobrosławy Domachowskiej.
Całość witkowskich uroczystości zakończyła kawa i tradycyjny rogal świętomarciński.