Nie daj się oszukać - pod takim hasłem zainaugurowano kampanię edukacyjną skierowaną do naszych mieszkańców.

Wspólna inicjatywa samorządu Powiatu Gnieźnieńskiego, Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie oraz Banku Spółdzielczego w Gnieźnie to efekt rosnącej liczby mieszkańców naszego powiatu, które zostały oszukane za pośrednictwem manipulacji telefonicznej lub internetowej. O skali problemu mówią liczby: 512 przestępstw internetowych (styczeń - wrzesień 2024). Dla porównania w całym minionym roku było ich 488. Ofiarami oszustów są zarówno osoby starsze, jak i młode.

Kampania narzędziem walki z oszustami

Oficjalne rozpoczęcie kampanii odbyło się 10 października w Komendzie Powiatowej Policji w Gnieźnie. W obecności lokalnych mediów o przedsięwzięciu mówili: Barbara Borowska – Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Gnieźnie, Tomasz Budasz - Starosta Powiatu Gnieźnieńskiego oraz Przemysław Kozanecki – Komendant Powiatowy Policji w Gnieźnie.

- Kampania „Nie daj się oszukać” jest dla nas szczególnie ważna, ponieważ jako policja obserwujemy wzrost oszust internetowych. Z tego miejsca chciałbym zaapelować do mieszkańców Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego o wsłuchiwanie się w przekaz, który będzie niosło te przedsięwzięcie. Przez cały okres kampanii za pomocą różnych środkach komunikacji będzie pojawiać się także wymowny plakat. Pamiętajmy – oszuści są coraz bardziej bezwzględni i działają w oparciu o nowoczesne technologie. Bardzo zależy nam na bezpieczeństwie naszych mieszkańców – także w rzeczywistości wirtualnej, w Internecie – podkreśla Przemysław Kozanecki.

O tym, że oszuści mogą okraść każdego z nas mówił także Starosta Powiatu Gnieźnieńskiego.

- Na przykładzie swoich bliskich, a dokładnie teściowej, wiem że oszukany może zostać każdy bez względu na wiek. Mimo że w tym przypadku udało się w porę zareagować, musimy być cały czas czujni. Za pośrednictwem mediów chcemy podzielić się z naszymi mieszkańcami wiedzą, która pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji. Dlatego sporządziliśmy pięć prostych kroków, jak nie dać się oszukać. Chcemy o tym mówić, edukować i apelować – mówi Tomasz Budasz.

W codziennej pracy z przestępstwami finansowymi w Internecie mierzy się również sektor bankowy.

- Borykamy się z narastającym problemem także jako sektor finansowy. Ofiarami są również nasi klienci, którzy często zwracają się do nas o pomoc. Jako Bank Spółdzielczy prowadzimy wiele akcji uświadamiających o rozwijającym się procederze. Czynimy to w siedzibach banku czy na różnorakich spotkaniach. Dzisiaj nikt nie napada na banki, dziś okradani są zwykli ludzie. Wspólnie dążymy do jednego – do bezpieczeństwa – informuje Barbara Borowska.

W najbliższym czasie materiały kampanijne trafią do szkół i gminy z terenu powiatu gnieźnieńskiego. Jednym z nich jest plakat, wskazujący 5 kroków, dzięki którym nie staniemy się ofiarami internetowych przestępców.

W rozgłośniach radiowych wyemitowane zostaną rozmowy z oszukanymi osobami – zarówno młodymi, jak i tymi w podeszłym wieku.

Nie dajmy się oszukać. Następny możesz być Ty.

Nie daj się oszukać