Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, do kalendarza wydarzeń powróciły Dożynki Gminne.

DG9

Święto Plonów odbyło się 22 sierpnia, a zainaugurowała je Msza Święta dziękczynna, którą odprawił ksiądz Adam Piechowiak. W eucharystii uczestniczyli przedstawiciele samorządu Witkowa, starostowie tegorocznych dożynek, delegacje wieńcowe, zaproszeni Goście oraz mieszkańcy gminy. Podczas nabożeństwa poświęcone zostały wieńce dożynkowe i bochny chleba.

DG1

Częścią staropolskiej tradycji był również kolorowy i tłumny korowód, który od kościoła na Stadion Miejski poprowadziła Orkiestra Dęta z Witkowa wraz z dekoracją dożynkową przygotowaną przez Sołectwo Mielżyn.

DG2

Uroczystości obrzędowe rozpoczęto od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Następnie głos zabrał gospodarz dożynek, Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo – Marian Gadziński, który powitał wszystkich zgromadzonych oraz zaproszonych Gości. W swoim przemówieniu włodarz podziękował rolnikom za ciężką pracę, trud i wysiłek – życząc wszystkim, aby na naszych stołach nie zabrakło chleba, który wypiekany jest z mąki z tegorocznych zbiorów.

DG3

Nieodłącznym punktem uroczystości były obrzędy dożynkowe, które w tym roku przeprowadził Zespół Pieśni i Tańca „Chludowianie” z Chludowa. Symbolicznym momentem było również przekazanie na ręce Burmistrza Mariana Gadzińskiego oraz księdza Adama Piechowiaka bochnów chleba ofiarowanych przez tegorocznych starostów dożynek: Bożenę Gromadzińską z Witkowa oraz Krzysztofa Szoszorka z Ćwierdzina. Jak każe tradycja, otrzymanym chlebem podzielili się z zebranymi na Stadionie.

DG4

Na zakończenie oficjalnej części głos zabrali zaproszeni goście, składając rolnikom życzenia dożynkowe. Następnie na scenie zaprezentowali się lokalni, a także przyjezdni artyści: Zespół Pieśni i Tańca „Chludowianie” z Chludowa, Orkiestra Dęta z Witkowa, Zespół Śpiewaczy „My Młodzi” oraz Kapela Podwórkowa „Z Kopyta” z Kazimierza Biskupiego. Swoje umiejętności zaprezentowali również wielokrotni medaliści ogólnopolskich i zagranicznych zawodów w postaci Akademii Karate Besuto z Witkowa.

DG5

Tegoroczną nowością było uhonorowanie autorów wieńców dożynkowych przygotowanych przez gminne sołectwa. Każde z nich otrzymało od Burmistrza bon upominkowy w kwocie 250 złotych.

DG12

Niedzielne święto było wspaniałą okazją do nagrodzenia najlepszych uczestników w inicjatywach towarzyszących. W czasie Dożynek trwały bowiem Drużynowe Zawody Wędkarskie o Puchar Burmistrza Gminy i Miasta Witkowo przeprowadzone przez Koło Wędkarskie z Witkowa.DG6

Do rywalizacji stanęli również strzelcy w ramach zawodów zorganizowanych przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie. Tego dnia na dożynkowej scenie dokonano także uroczystej intronizacji nowego Króla Bractwa Kurkowego, którym w tym roku został Marcin Muszyński. U jego boku stanęło dwóch jego rycerzy: pierwszy Witold Wiśniewski, oraz drugi Paweł Lisiak. W tym jakże ważnym momencie uczestniczyli przedstawiciele władz Gminy oraz ustępujący król Wiktor Knast, pierwszy rycerz Tomasz Adamczyk oraz drugi rycerz Bogusław Mołodecki.

DG7

O aktywne i sportowe oblicze Dożynek zadbali też miłośnicy przejażdżek rowerowych, którzy w godzinach rannych przemierzyli trasę Witkowo-Gaj w ramach Dożynkowego Rajdu Rowerowego z Gajówką.

DC8

Działalność Samorządu Gminy i Miasta Witkowo to także liczne inicjatywy promocyjne z udziałem mieszkańców. Jedną z nich był konkurs przeprowadzony na Facebooku na najpopularniejsze hasło, które znalazło się na ramkach przeznaczonych do tablic rejestracyjnych z witkowskim motywem. Zwyciężyło hasło: „Witkowo – 365 powodów by tu być”, a jego autorką była nagrodzona podczas Dożynek Magdalena Plucińska.

DG10

W czasie trwania Święta Plonów na przybyłych czekało wiele atrakcji, m.in.: wystawa maszyn rolniczych, płodów rolnych, warzyw i kwiatów, park zabaw dla dzieci, warsztaty, stoiska ze specjałami wiejskiej kuchni oraz animacje dla najmłodszych. Z inicjatywy władz Gminy przygotowano również punkt szczepień przeciw COVID-19 oraz specjalny namiot, w którym pracownicy Urzędu Gminy i Miasta Witkowo przeprowadzali akcję Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021.

DG11

Podczas Dożynek Gminnych nie mogło zabraknąć ciekawej oferty muzycznej w postaci koncertów głównych. W tym roku serca tłumnie przybyłej publiki skradli: Barbara Parzęczewska - zwyciężczyni 2. Edycji „The Voice Senior” oraz „Piękni i Młodzi” - jeden z najpopularniejszych zespołów polskiej sceny disco polo.

PM

BP

Organizatorzy pragną złożyć serdeczne podziękowania starostom dożynkowym, delegacjom wieńcowym, strażakom, sołectwom, pracownikom Urzędu Gminy i Miasta Witkowo, Zakładowi Gospodarki Komunalnej, Ośrodkowi Kultury, Sportu i Rekreacji oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania tegorocznego święta plonów - Dożynek Gminnych – Witkowo 2021. Dziękujemy.

DG2222

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia: www.witkowo.pl/galeria/