13 kwietnia 1943 roku Niemcy na konferencji prasowej w Berlinie podali informację o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Związek Radziecki oficjalnie przyznał się do popełnienia tej zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach, kiedy to Michaił Gorbaczow w kwietniu 1990 roku przekazał prezydentowi Wojciechowi Jaruzelskiemu listy przewozowe NKWD z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie oraz spis jeńców obozu w Starobielsku. Łącznie zgładzono prawie 22 tysiące naszych rodaków. Polscy patrioci – oficerowie, policjanci, lekarze, naukowcy, prawnicy, duchowni i inni zginęli od strzału w tył głowy.
Dla uczczenia pamięci wszystkich zamordowanych przez NKWD, a szczególnie mieszkańców dawnego Powiatu Witkowskiego, w dniu dzisiejszym delegacja Władz Samorządowych na czele z Burmistrzem Marianem Gadzińskim oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej Piotrem Jóźwikiem, wspólnie z Ks. Prałatem Florianem Cieniuchem, Ks. Prefektem Julianem Wawrzyniakiem oraz przedstawicielami jednostek oświatowych złożyła symboliczne wiązanki kwiatów i zapaliła znicze.
Uroczystość odbyła się pod Pomnikiem „Pamięci Ofiar Katyńskich Ziemi Witkowskiej” wystawionym przez członków Zgrupowania Historycznego Kompania Witkowska.
Znicze zapłonęły również przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich oraz pod tablicą upamiętniającą postać Stanisława Marcelego Połczyńskiego oficera, organizatora i dowódcy ochotniczej kompanii witkowskiej, zamordowanego w Katyniu w 1940 roku.