w img 1272

Tegoroczne obchody Dożynkowe rozpoczął Koncert Cleo, który był najbardziej wyczekiwanym punktem tegorocznego Dożynek 2019. Świetnie bawili się nie tylko mieszkańcy gminy Witkowo, ale także przyjezdni gości.

w cleo1

w cleo

w cleo2

W słoneczną niedzielę – 25 sierpnia 2019 roku, Gmina Witkowo obchodziła uroczyste Święto Plonów.

Obchody Dożynkowe rozpoczęły się od uroczystej, dziękczynnej mszy św., którą odprawił proboszcz witkowskiej parafii p.w. św. Mikołaja w Witkowie – Ksiądz kan. dr hab. Franciszek Jabłoński wspólnie z ks. prefektem Julianem Wawrzyniakiem. W eucharystii udział wzięli przedstawiciele samorządu Gminy, starostowie tegorocznych dożynek, delegacje wieńcowe oraz zaproszeni Goście. W czasie mszy św. zostały poświęcone wieńce dożynkowe i bochny chleba.

w img 0906

w img 0886

Święto plonów, to zawsze wyjątkowy dzień, który choć w wielu miejscach obchodzony jest nieco inaczej, od dawien dawna jest jednym z najbardziej zakotwiczonych w tradycji świąt związanych z polskim kalendarzem obrzędowym.

w img 0988

w img 0999

O tym, że święto to jest wciąż żywe i niezwykle dla nas ważne świadczył choćby, kolorowy i tłumny korowód, który od kościoła na Stadio Miejski poprowadziła Orkiestra Dęta Kopalni Węgla Brunatnego „Konin”.

w img 1137

Uroczystości obrzędowe święta plonów rozpoczęły się na Stadionie Miejskim od wspólnego odśpiewania Roty. Następnie głos zabrał gospodarz dożynek, Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo – Marian Gadziński, który powitał wszystkich zgromadzonych oraz zaproszonych Gości. W swoim przemówieniu włodarz podziękował rolnikom za ciężką pracę, trud i wysiłek, życząc, aby na naszych stołach nie zabrakło chleba, który jak tradycja każe wypiekany jest z mąki z tegorocznych zbiorów.

w img 1298

Istotę święta dożynkowego podkreśla obrzęd przekazania i dzielenia chleba. Jako wymowny symbol Dożynek, na ręce Burmistrza Gminy i Miasta Witkowa oraz Księdza Proboszcza dorodne bochny chleba złożyli Starostowie dożynek. Rolę Starostów w tym roku pełnili: Pani Marta Staniszewska z Gorzykowa oraz Pan Andrzej Słomka z Kołaczkowa.

w img 1177

w img 1309

Gospodarze Święta Dożynkowego, jak każe tradycja otrzymanym chlebem podzielili się z zebranymi na Stadionie.

w img 1165

Na zakończenie oficjalnej części głos zabrali zaproszeni goście składając rolnikom życzenia.

w img 1613

Po tym przyszedł czas na dobrą zabawę, o co zadbali prezentujący się na scenie artyści.

w wience

w img 1089

Jednym z istotnych punktów programu tegorocznych dożynek było rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec. Jury w składzie: Honorata Glanc – Przewodnicząca Komisji oraz członkowie: Małgorzata Łączna, Wiesława Papiewska, Agnieszka Nowicka i Jerzy Nowak.

w img 1115

Decyzją komisji miejsce pierwsze zajął wieniec nr 9 z Wiekowa, drugie miejsce wieniec nr 2 z Ruchocina, trzecie miejsce otrzymał wieniec nr 6 z Małachowa Złych Miejsc.

Wszystkie grupy wieńcowe otrzymały z rąk władz dyplomy okolicznościowe oraz nagrody finansowe.

w img 1803

Kolejnym punktem programu było wręczenie nagród za udział w zawodach strzeleckich, którego organizatorem było Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Witkowie Zał. 1742 r.

W kategorii kobiet zwyciężyła Dominika Grzechowiak z wynikiem 48 punktów na 50 możliwych. Drugie miejsce zajęła Michalina Wabińska uzyskując 47 punków, a trzecie z 46 punktami wywalczyła Aneta Kołodziejczak. W kategorii mężczyzn trzech panów uzyskało wynik po 46 punków. O zajętych miejscach decydował tak zwany złoty strzał, który polega na oddaniu jednego strzału do tarczy. Zwycięża ten zawodnik, który trawi najbliżej środka tarczy. W kategorii mężczyzn pierwsze miejsce wywalczył Mariusz Petelski, drugie miejsce zajął Michał Ścigocki, a trzecie Leszek Mikołajewski.

w img 1806

w img 1830

Około godziny 18.00 przystąpiono do rozlosowania głównych nagród w trzech loteriach fantowych. Kilku szczęśliwców wróciło do domu z cennymi nagrodami. Wśród głównych nagród, które można było wygrać znalazły się m.in. telewizor, pralka, kosiarka, 2 rowery, żelazko, blender, czajnik elektryczny, odkurzacz, weekend w Skorzęcinie, stolik kawowy oraz krzesło obrotowe.

w img 1846

w img 1900

w img 1921

Gwiazdami niedzielnych uroczystości dożynkowych był występ Barbary Parzęczewskiej – finalistki niemieckiego The Voice Senior oraz wieczór włoski z „Thomasem Grotto” – laureatem „Szansy na sukces” i programu „X Factor”, który rozgrzał publiczność przebojami ze słonecznej Italii.

w img 1350

w img 1592

w fot

Obchodom tegorocznych dożynek towarzyszyło również wiele innych atrakcji, jak m.in.: wystawa maszyn rolniczych, płodów rolnych, warzyw i kwiatów, park zabaw dla dzieci, warsztaty sekcji „Pod Witkowskim Niebem”, stoiska ze specjałami wiejskiej kuchni oraz animacje dla najmłodszych.

w 68872756 887802078245078 8141758774751789056 n

Imprezą towarzyszącą dożynek był również Dożynkowy Rodzinny Rajd Rowerowy zorganizowany przez Stowarzyszenie Centrum Edukacyjno-Wypoczynkowe „Gajówka w Gaju”. Na uczestników rajdu na mecie czekało wiele atrakcji m.in. nagroda główna rower, który wygrała Pani Magdalena Krzewińska.

W niedziely ranek odbyła się też I część zawodów wędkarskich, a II część odbędzie się 15 września br. Z przebiegu tych zawodów sprawozdanie zrobimy w terminie poźniejszym.

Organizatorzy pragną złożyć serdeczne podziękowania starostom dożynkowym, delegacjom wieńcowym, sponsorom oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania tegorocznego święta plonów: Dożynek Gminnych – Witkowo 2019. Dziękujemy.

Zapraszamy do galerii