17 września 1939 r., łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów był podział osamotnionej w walce Polski. Według źródeł historycznych w starciach z Armią Czerwoną zginęło ok. 2,5 tys. polskich żołnierzy, a ok. 20 tys. było rannych i zaginionych.

W tym dniu oddali hołd ofiarom napaści sowieckiej na Polskę, przedstawiciele władz samorządowych Gminy i Miasta Witkowa, Proboszcz Witkowskiej Parafii – Ksiądz kan. dr hab. Franciszek Jabłoński, a także Radni Rady Miejskiej. Pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich złożono okolicznościową wiązankę kwiatów oraz zapalono znicze.