Podsumowanie prac Komitetu Honorowego

W dniu wczorajszym w Urzędzie Gminy i Miasta Witkowo odbyło się ostatnie posiedzenie Komitetu Honorowego ds. Organizacji 100. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego, Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 655. Rocznicy Istnienia Witkowa. Było ono okazją do podsumowania wszystkich wydarzeń i przedsięwzięć organizowanych przez cały 2018 rok, a wprost związanych z zawartymi w nazwie Komitetu rocznicami.

Podsumowanie prac Komitetu Honorowego

Spotkanie zainaugurował Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo, który powitał wszystkich obecnych członków Komitetu. W swoim wystąpieniu Marian Gadziński nakreślił największe, i w jego przekonaniu, najbardziej znaczące przedsięwzięcia zrealizowane w roku trzech jubileuszy. Wspomniał m.in. o renowacji Pomnika Powstańców Wielkopolskich, dwóch muralach znajdujących się w Mielżynie i Witkowie, Ławce Niepodległości zlokalizowanej na Skwerze im. Stanisława Gaworzewskiego, nowej tablicy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, tablicy dedykowanej Ignacemu Karolowi Knastowi, uroczystościach patriotycznych i wielu, wielu innych wydarzeń, których nie sposób wręcz zapamiętać.

Podsumowanie prac Komitetu Honorowego

Następnie Włodarz Gminy wraz z Honorowym Przewodniczącym Komitetu – Łukaszem Scheffsem wręczyli obecnym Podziękowania oraz Medale Okolicznościowe wybite w związku z 655-leciem istnienia Witkowa. Warto w tym miejscu przypomnieć, że projekt graficzny medalu został opracowany przez Witkowianina – profesora Huberta Borysa. Na awersie znajdują się dwa charakterystyczne dla topografii miasta budynki: Kościół parafialny p.w. św. Mikołaja w Witkowie oraz Bank Spółdzielczy, na rewersie wytłoczony jest z kolei Herb Gminy i Miasta Witkowo – Oko Opatrzności Bożej.

Podsumowanie prac Komitetu Honorowego

Ten jakże miły i uroczysty akcent zakończył się krótkim wystąpieniem Honorowego Przewodniczącego Komitetu, który raz jeszcze złożył serdeczne podziękowania wszystkim członkom Komitetu, a za ich pośrednictwem osobom i instytucjom, które włączyły się w przygotowanie wydarzeń wprost dedykowanych trzem wielkim rocznicom roku 2018. Szczególne słowa podziękowania padły pod adresem szkół i przedszkoli z terenu Gminy i Miasta Witkowo. W opinii Łukasza Scheffsa najważniejszym elementem wszystkich wydarzeń i przedsięwzięć minionego roku było propagowanie postaw patriotycznych wśród najmłodszych mieszkańców Gminy, a to dokonuje się nie tylko w trakcie podniosłych uroczystości, apeli i akademii, ale przede wszystkim poprzez zabawę, sport i wszelkiego rodzaju aktywności. W całym roku 2018 większość imprez i wydarzeń kulturalnych organizowanych w gminie Witkowo zawierała te właśnie akcenty, „za co warto wszystkim zaangażowanym w te działania podziękować” – zakończył swoje wystąpienie Honorowy Przewodniczący Komitetu.

Podsumowanie prac Komitetu Honorowego

Okolicznościowe spotkanie zakończyła wspólna kawa, herbata i niewielka słodkość oraz już bardziej kameralne rozmowy o tym jaki był rok 2018, rok trzech, wielkich jubileuszy.

W tym miejscu w imieniu witkowskiego samorządu raz jeszcze dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w wydarzenia i uroczystości, jakie miały miejsce na terenie Gminy i Miasta Witkowo, a które wprost związane były z 100. Rocznicą odzyskania niepodległości, 100. Rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz 655-leciem istnienia Witkowa. Dziękujemy.