Starościna Dożynek Gminnych Witkowo 2021

Bożena Gromadzińska

Starostowie Dożynek Gminnych Witkowo 2021

„Gospodarstwo Ogrodnicze Gromadzińscy” powstało w 1960 r. Założył je Telesfor Gromadziński (który był dziadkiem męża Starościny).

Zajmował się on rozsadą warzyw, kwiatami ciętymi i nasiennictwem.

Dziadek męża Starościny Telesfor w 1993 r. przepisał gospodarstwo swojej córce i zięciowi Krystynie i Henrykowi Gromadzińskim (nazwisko teść przyjął od swojej żony, gdyż dziadek Telesfor miał dwie córki i zależało mu by nazwisko Gromadziński przetrwało). Teściowie zajmowali się dalszą produkcją kwiatów do 2013 r.

W 2013 r. rodzice przepisali gospodarstwo z podziałem na swoich synów: Eugeniusza i Mariusza.

Mariusz brat męża Starościny zajmuje się produkcją pomidorów i kalafiorów.

Obecnie Starościna prowadzi firmę rodzinną z mężem Eugeniuszem, nastawiając się wyłącznie na produkcję kwiatów ozdobnych doniczkowych.

Sezon kwiatowy zaczyna się od wczesnej wiosny. W sprzedaży oferowane są bratki, stokrotki i prymulki oraz byliny. Po wiośnie przychodzi czas na kwiaty balkonowe i tarasowe: pelargonie, surfinie, komarzyce i wiele innych gatunków roślin. W tym roku w ofercie był duży wybór bylin. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się lawenda.

Po zakończeniu sezonu wiosenno-letniego tunele foliowe zapełniają się doniczkową chryzantemą. Pierwsze chryzantemy dostępne są już w sprzedaży od sierpnia do listopada.

Wszystkie kwiaty wyprodukowane są osobiście przez właścicieli. Produkty można zakupić na targu w Witkowie, Słupcy, Wrześni czy Trzemesznie. W gospodarstwie prowadzi się również sprzedaż hurtową, a także tzw. prosto z gospodarstwa, które znajduje się przy ulicy Strzałkowskiej 13 w Witkowie.

Starościna dziękuje wszystkim klientom za duże zainteresowanie kwiatami.

Cały czas poszerzana jest oferta kwiatowa o nowe odmiany. Choć praca nie należy do lekkiej wspólnie z mężem bardzo ją lubią i sprawia im ona dużo radości.

Pani Bożena i Pan Eugeniusz są rodzicami trójki wspaniałych dzieci: Patryka, Eweliny i Emilii. Ich pociechy od najmłodszych lat uczą się pracy ogrodnika. Rodzice mają nadzieję, że któreś z ich dzieci w przyszłości będzie prowadziło rodzinne ogrodnictwo.

Starosta Dożynek Gminnych Witkowo 2021

Krzysztof Szoszorek

Starostowie Dożynek Gminnych Witkowo 2021

Wspólnie z żoną Agnieszką prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 9 ha w miejscowości Ćwierdzin. Mają syna Lucjana, który ma 1,5 roku. Gospodarstwo rolne przejął od swoich dziadków. W gospodarstwie prowadzona jest produkcja roślinna. Bonitacyjnie to gleby w klasach od V do VI. W strukturze zasiewów występują uprawy: facelii i roślin miododajnych. Roczny zbiór facelii to ok. 1,5 tony, która sprzedawana jest na ziarno rolnikom indywidualnym na poplony. Ponadto Starosta z zamiłowania jest pszczelarzem. Posiada 90 rodzin pszczelich. Roczny zbiór miodu oscyluje na poziomie ok. 1 tony. Dodatkowo z produkcji miodu pozyskiwany jest pyłek pszczeli i propolis. Miód i produkty pszczele sprzedawane są na terenie całej Polski i za granicę. W sprzedaży posiada różne rodzaje miodu, takie jak: faceliowy, rzepakowy, wielokwiatowy, akacjowy i lipowy. Jest członkiem Zarządu Koła Pszczelarzy w Witkowie. Pan Krzysztof jest także członkiem Zarządu Koła Łowieckiego Nr 99 „Krzyżówka” w Witkowie, a od 2019 roku pełni funkcję Sołtysa Sołectwa Ćwierdzin. Oprócz prowadzenia gospodarstwa rolnego pracuje zawodowo jako nauczyciel praktycznej nauki zawodu „mechanik pojazdów samochodowych” i „mechanik maszyn i pojazdów rolniczych” w Gnieźnie oraz jest administratorem w biurze rachunkowym Wspólnoty Mieszkaniowej „Maria Szoszorek” w Witkowie. Gospodarstwo dysponuje kompletnym parkiem maszynowym i sprzętem dostosowanym do profilu produkcji roślinnej i pszczelej. Na zakup sprzętu rolniczego skorzystał z dofinansowania z Programu „Restrukturyzacja Małych Gospodarstw” z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a od 2017 roku korzysta z dofinansowania na zakup sprzętu pasiecznego z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.